Księgowa Gliwice- wszystko o zawodzie

księgowy

Zawód księgowego to odpowiedzialna funkcja. Osoby wykonujące tą profesję odpowiedzialne są za prowadzenie bieżących operacji finansowych w firmie albo u klientów indywidualnych. Praca w księgowości na pewno nie jest nudna, wymaga skupienia i profesjonalizmu i ciągłego dokształcania.

Na czym polega praca księgowej?

Jeśli chodzi o zatrudnienie w zawodzie jakim jest księgowa Gliwice oferują wiele miejsc pracy, zarówno w mniejszych jak i większych przedsiębiorstwach. Samo prowadzenie księgowości to bardzo skomplikowane i trudne zadanie, wymagającej fachowej wiedzy i znajomości przepisów.

Do obowiązków księgowej lub księgowego należy:

  • sporządzanie sprawozdań finansowych
  • prowadzenie ksiąg rachunkowych
  • księgowanie bieżących wydatków
  • wyliczanie rezerw i podatków
  • przygotowanie i wysyłanie przelewów bankowych
  • rozliczenia z ZUS, GUS lub NBP

Ponieważ zawód ten jest obciążony ogromną odpowiedzialnością, a za wszelkie nieprawidłowości odpowiadają właśnie księgowi, bardzo ważne jest to, aby wszystkie transakcje były udokumentowane w księgach rachunkowych.

Kto może wykonywać zawód księgowego?

Osoby, które chcą podjąć pracę w księgowości powinny mieć wyższe wykształcenie. Najczęściej są to ludzie, którzy skończyli studia ekonomiczne, finanse i rachunkowość, albo marketing.

Każda kobieta, która chce pracować jako księgowa Gliwice i inne miasta oferują kursy księgowe o różnych stopniach zaawansowania. Prowadzone są one najczęściej w prywatnych ośrodkach edukacyjnych, w dwóch etapach, teoretycznym i praktycznym. Łączy się je z zapoznaniem i omówieniem funkcji konkretnych programów komputerowych. Kurs księgowego przyucza również do zawodu specjalisty ds. ksiąg przychodu i rozchodu.

Czego wymaga się od profesjonalnej księgowej?

Osoba, która jest ambitna i której zależy na podnoszeniu kwalifikacji pomyśleć powinna o certyfikacji zawodu. Trzeba jednak odbyć praktyki, dwu albo trzyletnie.

Profesjonalny księgowy powinien mieć pewne predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Osoba taka powinna mieć wysoką kulturę osobistą, być poukładana i systematyczna. Dobrze jest jeśli lubi porządek i jest cierpliwa. Nie bez znaczenia są zdolności analityczne, dzięki którym możliwa jest praca z dużą ilością informacji i przepisów, które często lubią się zmieniać.

Zaletą pracy w zawodzie księgowego jest to, że pracę może wykonywać stacjonarnie i online, co jest ważne zwłaszcza obecnie, podczas pandemii. zawód księgowego to także stabilna, dobrze płatna praca, którą można wykonywać przez długi okres. Dużym ułatwieniem są gotowe programy komputerowe, które same wyliczają podatki i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.