Czym dokładnie jest PBX?

Jej nadrzędnym zadaniem jest przede wszystkim to, aby rozmowy, które odbywają się w wybranym przedsiębiorstwie czy firmie, pozostały wewnątrz tej firmy.

Czym dokładnie jest PBX? W jaki sposób działa? I wreszcie: dlaczego korzystanie z tego rodzaju rozwiązania jest dla nas korzystne? To pytania, z którymi boryka się wiele osób. Dla wielu z nas pojęcie, jakim jest PBX, to przysłowiowa czarna magia. Z poniższego artykułu (lub ze strony: https://focustelecom.pl/focus-pbx/) dowiesz się, czym dokładnie jest PBX oraz w jakich sytuacjach najlepiej jest z niego korzystać.

SIP Trunk i PBX – co to znaczy?

Kiedy mówimy o pojęciu, jakim jest system PBX, musimy zacząć od szczegółowego jego wyjaśnienia. Skrót PBX to po angielsku private branch exchange. W wolnym tłumaczeniu na język polski można śmiało przyjąć, że PBX to nic innego, jak prywatna centrala abonencka. Rozwiązanie takie sprawdza się przede wszystkim w przypadku, kiedy mówimy o obsłudze dużych firm i przedsiębiorstw. Jej nadrzędnym zadaniem jest przede wszystkim to, aby rozmowy, które odbywają się w wybranym przedsiębiorstwie czy firmie, pozostały wewnątrz tej firmy. Oczywiście, związane jest to z ochroną danych osobowych, jak również informacji, które w czasie takich rozmów są podawane. Oczywiście, nie oznacza to, że taka centrala obsługuje tylko i wyłącznie połączenia wewnątrz firmy czy instytucji. Połączenia przychodzące także są przez nią obsługiwane. Jednakże jeśli mielibyśmy wskazać nadrzędny cel takiej centrali, to z całą pewnością związany jest on z zabezpieczeniem informacji, które przekazywane są w czasie rozmów wewnątrz firmy pomiędzy jej pracownikami.

Kiedy mówimy o PBX, nie sposób jest pominąć omówienia takiego pojęcia, jakim jest SIP Trunk. Czym dokładnie ono jest i jaką pełni funkcję? Najogólniej rzecz ujmując, kiedy używamy pojęcia, jakim jest SIP Trunk, musimy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego funkcję oraz to, z czym jest ono związane. Protokół SIP, bo o nim mowa, to obecnie jeden z najbardziej popularnych sygnalizatorów, jeśli chodzi o telefonię VoIP. Gdybyśmy jednak chcieli znaleźć jakiekolwiek określenie, które pozwoliłoby nam wyobrazić sobie, czym dokładnie jest protokół SIP Trunk, z pewnością najtrafniej byłoby go określić jako coś na kształt wirtualnego kanału fizycznego. Innymi słowy, dzięki protokołowi SIP Trunk jesteśmy w stanie wykonywać połączenia za pomocą połączenia internetowego.

Co to takiego SIP VoIP?

Kolejnym pojęciem, które bezpośrednio łączy się z PBX, jest SIP VoIP. Czym dokładnie jest? Mimo że jego nazwa może nam niewiele mówić, tak naprawdę chodzi o to, że protokół SIP VoIP umożliwia komunikację z innymi użytkownikami danej centralni. Nie będzie zatem grama przesady w stwierdzeniu, że PBX nie będzie prawidłowo działał, jeśli jego działanie nie będzie wspomagane przez protokoły SIP VoIP czy SIP Trunk.

Dlaczego warto zdecydować się na korzystanie z PBX?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, centralne PBX wykorzystywane są przede wszystkim w firmach, przedsiębiorstwach i instytucjach. Ich największą zaletą, poza tym, że redukują one liczbę kanałów komunikacji oraz zabezpieczają informacje, które są wymieniane w czasie rozmów, jest także to, że znacząco minimalizują koszty utrzymania takich połączeń.