Jak wybrać odpowiedni skaner kodów kreskowych do swojej firmy?

Skaner kodów kreskowych to narzędzie o dość prostej budowie. Niemniej jednak oferta czytników jest tak rozległa, że decyzja o zakupie jednego spośród nich nie jest wcale prosta. Każde przedsiębiorstwo przed rozpoczęciem poszukiwania najlepszego czytnika kodów kreskowych powinno się zastanowić nad tym, czego od tego urządzania oczekuje i w jaki sposób będzie z niego korzystać.

Jak działa czytnik kodów kreskowych?

Skaner kodów kreskowych służy do odczytywania kodów zbudowanych z ciemnych kresek oddzielonych od siebie białymi przerwami. Światło z czytnika przesuwa się wzdłuż kodu paskowego i jest odbijane przez jasne przerwy i pochłaniane przez ciemne elementy. Światło odczytywane jest przez fotodiodę, a impulsy wywołane przez odbijane światło są zamieniane przez czytnik na cyfry lub litery i przekazywane są do komputera.

Warunki, w których będzie funkcjonował skaner kodów kreskowych

Kupując skaner kodów kreskowych należy przemyśleć dokładnie, w jaki sposób będzie on używany. Po pierwsze, trzeba odpowiedzieć na pytanie: czy skaner będzie mobilny? Czy lepsze będzie wybranie czytnika ręcznego, stacjonarnego czy przenośnego?
Po drugie, dobrze jest zastanowić się, jak będą wyglądały etykiety z kodami kreskowymi po kilku latach użytkowania oraz czy są one umieszczone w miejscach łatwo dostępnych. Jeśli dotarcie do kodu paskowego będzie sprawiać problemy, lepiej zrezygnować ze skanera, który musi znajdować się bardzo blisko etykiety, aby odczytać kod. Gdy istnieje podejrzenie, że kody kreskowe mogą ulec uszkodzeniu lub zabrudzeniu, należy to uwzględnić przy wybieraniu skanera.

Dodatkowe funkcje skanera kodów kreskowych

Na rynku można znaleźć skanery, które poza zwykłymi właściwościami, posiadają również dodatkowe funkcje. Bardzo już popularną własnością czytników jest odczytywanie kodów kreskowych z wyświetlaczy smartfonów i ekranów komputerów. W dzisiejszych czasach wydaje się to niezbędne, a przynajmniej bardzo przydatne. Można także zdecydować się na skanery kodów kreskowych z możliwością robienia zdjęć lub skanowania dokumentów.