Jak wyleczyć żółtą plamkę w oku?


AMD jest popularną, alternatywną nazwą dla choroby, jaką jest zwyrodnienie plamki żółtej w oku. Cechą charakterystyczną dla tej właśnie choroby oczu jest to, że jest to choroba postępująca, która dotyczy centralnej części siatkówki oka. A ponieważ zwyrodnienie postępuje, najlepiej od razu uzyskać informacje co do tego, jakie są możliwe sposoby leczenia, o których możesz przeczytać w naszym artykule lub pod adresem: http://pryzmat-okulistyka.pl/zolta-plamka-leczenie/.

Kto najczęściej choruje na AMD?

Jak pokazują statystyki, najczęściej na zwyrodnienie plamki żółtej w oku zapadają białe kobiety, które znajdują są powyżej 50 roku życia. Ciężko jednak określić, jakie jest podłoże tej choroby oraz co ją powoduje. Może mieć ona podłoże genetyczne, ale badania pokazują też, że choroba ta często idzie w parze z innymi schorzeniami, do których należy nadciśnienie tętnicze, choroby serca (przebyty zawał) czy też udar mózgu. Powstawaniu zwyrodnienia sprzyja także palenie papierosów. W efekcie posiadania zwyrodnienia plamki żółtej w oku stopniowo traci się ostrość widzenia, a także zdolność do rozróżniania kolorów.

W jaki sposób można leczyć tę chorobą?

Żółta plamka leczenie nie jest wcale oczywiste, gdyż nie istnieje jednak, całkowicie skuteczna strategia na całkowite wyleczenie. Warto zacząć od odpowiedniej diety, która będzie bogata w przeciwutleniacze. Samo Żółta plamka leczenie może też być inne w zależności od rodzaju tego schorzenia.

– W przypadku suchego AMD zalecane są preparaty, które obniżą poziom cholesterolu, a także poprawią ukrwienie.

– Rekomendowanym preparatem ziołowym jest wyciąg z czarnej borówki, a także miłorząb japoński.

– Możliwe jest też żółta plamka leczenie laserowe, ale głównie rekomendowane jest ono w przypadku postaci wysiękowej tej choroby.

– Coraz popularniejsza staje się też metoda fotodynamiczna – do krwiobiegu wprowadzany jest barwnik, który jest potem przechwytywany przez naczynia patologiczne znajdujące się w oku, które następnie są niszczone przy użyciu lasera.

– Jeszcze inną metodą jest przeszczep komórek macierzystych ze szpiku kostnego. Szpik zostaje pobrany od pacjenta, a następnie musi przejść szereg badań, które wykażą, czy nadaje się on do przeszczepu. Skontrolowana zostaje zarówno jego jakość jak i ilość komórek. Komórki macierzyste mają to do siebie, że umieszczone w różnych miejscach ludzkiego organizmu zaczynają tam się przekształcać i pełnić funkcję tych komórek, które uległy uszkodzeniu. Są więc one przeszczepiane do oka po to, aby pełnić funkcje komórek, które uległy zwyrodnieniu i przekształcić się w komórki, które pomogą w regeneracji oka.