Torty urodzinowe – element każdych urodzin

Torty urodzinowe

W zasadzie żadne przyjęcie nie może odbyć się bez deseru. Najczęściej są to lekkie kremy, galaretki z zatopionymi wewnątrz owocami, różnorodne kruche ciasteczka, a także ciasta kremowe.
Jednak na szczególną uroczystość zazwyczaj podaje się ciasto, które łączy wszystkie zalety deseru, a więc jest smaczne, eleganckie i swoim przekazem dodaje uroczystości splendoru. Tym ciastem jest tort.

Torty urodzinowe i torty na specjalną okazję

Tort jest ciastem wykwintnym, bogato zdobionym, nasącza się go ponczem, przystraja cukrowymi lub kremowymi ozdobami. Często umieszcza się na nim stosowne do sytuacji napisy, świeczki lub fontanny z zimnych ogni.
Ciasta te najczęściej podawane są przy uroczystościach typu:

  • urodziny,
  • chrzest dziecka,
  • I komunia dziecka,
  • ślub,
  • rocznica ślubu,
  • uczczenie ważnego wydarzenia w firmie,
  • okolicznościowe przyjęcia
    i inne tym podobne uroczystości.

Torty urodzinowe dla dzieci

Torty to najczęściej podawane smakołyki na przyjęciach urodzinowych. To ważna data w życiu każdego człowieka – szczególnie dzieci, dla których dzień urodzin to długo oczekiwany moment na poczęstowanie swoich gości specjalnie wybranym pięknie udekorowanym tortem.
Spośród przeróżnych wzorów tortów przeznaczonych dla dzieci ze względu na składniki oraz rodzaj dekoracji, najczęściej wybierane są ciasta z dekoracjami wzorowanymi na kreskówkach i bajkach. Bogactwo szczegółów, zastosowane kolory kremów i masy cukrowej czyni torty urodzinowe dla dzieci małymi dziełami sztuki, wzbudzającymi podziw i uśmiech na twarzach maluchów.

Zamówienia na przygotowanie tortu urodzinowego przyjmuje większość cukierni stacjonarnych i internetowych. W każdej firmie znajdziemy katalog gotowych wzorów o różnorodnej tematyce, ale można także zamówić tort z dekoracjami własnego projektu, z uwzględnieniem składników ciasta.

Torty urodzinowe

Czym najczęściej są dekorowane torty?

Najczęściej do dekorowania tortów używa się plastycznej masy cukrowej lub czekolady plastycznej. Którą nakłada się na wstępnie przygotowane i przełożone różnymi kremami oraz owocami ciasto. Masę cukrową można barwić na różne kolory. Można również łączyć poszczególne kolory w specjalnie zaprojektowaną paletę barw. Na tak przygotowanym torcie umieszcza się dalsze ozdoby w postaci cukrowych figurek. Kwiatów wykonanych z kolorowych kremów lub masy cukrowej, ewentualnie czekolady plastycznej. Wykonuje się również napisy za pomocą jadalnych pisaków, ozdabia brokatem jadalnym, czasami złotą folią, a także umieszcza się na torcie inne wyroby cukiernicze typu ciasteczka, lizaki czy kolorowe cukierki.

Torty mogą być pojedyncze, duże lub mniejsze. Mogą być zbudowane z dwóch lub więcej pięter. Kształt tortu to zazwyczaj okrąg. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by były w kształcie postaci z bajki. Prostokąta, kwadratu, serduszka czy też innym, specjalnie zaprojektowanym.

Torty urodzinowe dla chłopców i dziewczynek przygotowywane są z produktów najwyższej świeżości, dobrej jakości oraz takich. Które nie spowodują ewentualnych alergii – dotyczy to głównie barwników przeznaczonych do nadawania kremom pięknych kolorów. Każdy barwnik przeznaczony do kontaktu z żywnością musi mieć certyfikat dopuszczający go do spożywania przez dzieci i dorosłych.

Dowiedz się więcej na temat organizacji chrztu – na co trzeba zwracać uwagę!