Telemarketing – co warto o nim wiedziec?

telemarketing

Sprzedaż jest branżą, która pozwala osiągnąć największe wyniki, sukcesy i przychody. Na niej wybiło się mnóstwo ludzi, począwszy od biznesmenów sprzedających swoje produkty. Przez zatrudnionych akwizytorów, po mówców motywacyjnych, którzy pomagają rozwijać umiejętności przydatne w sprzedaży. Ponieważ w sprzedaży liczy się nie tylko produkt czy usługa. Ale też umiejętność właściwego przedstawienia jej klientowi i tutaj właśnie pojawia się telemarketing.

Telemarketing – narzędzie XX i XXI wieku

Telemarketing niesłusznie kojarzy się negatywnie z telefonami i konsultantami, którzy za wszelką cenę chcą sprzedać produkt. Zajęcie to zostało zdemonizowane, a przecież jest to jedna z najskuteczniejszych metod na dotarcie do potencjalnego klienta. W dzisiejszych czasach ludzi otacza zewsząd reklama. Banery, ogłoszenia w telewizji, radiu, gazecie i Internecie, ulotki na ulicach. Nauczyliśmy się z tym żyć i ignorować, dlatego ciężko jest się przebić na rynku nieznanej marce. Wtedy z pomocą przychodzi wyżej wspomniany telemarketing, który dzięki spersonalizowanej usłudze może w szybki sposób pozyskać nowych klientów.

Konsultanci mogą w rozmowie telefonicznej przedstawić klientowi ofertę i tak nią pokierować, żeby stała się atrakcyjna dla rozmówcy. Jedynym problemem może okazać się fakt znalezienia odpowiednich osób na stanowisko telemarketera, gdyż owszem jest to praca prawie dla każdego, jednakże niektóre z cech osobowościowych mogą podnosić skuteczność tego typu rozmów. Najbardziej pożądanymi osobami na tym stanowisku są tacy ludzie, którzy łączą w sobie umiejętność naturalnie prowadzonej rozmowy, wiedzą gdzie i kiedy zadać odpowiednie pytanie, a poza tym myślą analitycznie oraz posiadają wiedzę na temat oferowanego produktu i usługi. Znajomość języków obcych również może okazać się bardzo przydatna na tym stanowisku.

Zalety i wady telemarketingu

Wśród wad można wymienić głównie złą opinię jaką niesłusznie otacza się telemarketing. W związku z czym, przynajmniej na początku może być trudno przekonać do tej formy sprzedaży inne osoby. Jednakże plusów jest zdecydowanie więcej, więc nie warto zamykać się na taką opcję. Wśród zalet można wymienić między innymi:

  • lepsze dotarcie do klienta, spersonalizowanie z nim rozmowy i takie nią pokierowanie, że wzrasta szansa na zamknięcie sprzedaży,
  • dzięki skorzystaniu z programu do telemarketingu znacząco spadają koszty, ponieważ w krótszym czasie można sprzedawać więcej produktów, ponadto koszt zatrudnienia pracowników i zapewnienia im sprzętu również jest niższy przy wykorzystaniu aplikacji, niż w przypadku korzystania ze standardowych metod,
  • możliwość korzystania z dowolnego miejsca na ziemi, dzięki czemu ponownie koszty są niższe, ponieważ na przykład oszczędzamy na wynajmie powierzchni biurowych,
  • telemarketing można połączyć z innymi narzędziami, takimi jak konsultacje online, przez co klient ma świadomość pełnej swobody kontaktu.

Telemarketing

W ogromnej ilości przypadków telemarketing jest kluczem do sukcesu. W dzisiejszych czasach nie jest możliwe zostawienie produktu samemu sobie, nawet jeżeli jest najlepszy z możliwych. Otacza nas tysiące podobnych towarów i usług, dlatego też trzeba przebić się jakoś do świadomości potencjalnego klienta. Ulotki reklamowe, newslettery i inne reklamy są często dość kosztowną formą, a przynajmniej na początku mogą nie odnieść zamierzonych efektów. W przypadku nowych usług klient może mieć mnóstwo wątpliwości, które najszybciej i najłatwiej rozwiać podczas rozmowy, stąd też tak ogromne znaczenie telemarketingu.

Warto pamiętać, że w wielu przypadkach potencjalny klient woli rozmowę indywidualną albo przez telefon, niż zamawianie „w ciemno”. Brak odpowiedniego narzędzia umożliwiającego kontakt z klientem może przekreślić i w wielu przypadkach przekreśla szansę na udaną sprzedaż. Biorąc pod uwagę relatywnie niskie koszta tego typu usługi do potencjalnych zysków, które może ona przynieść to raczej nie warto z niej rezygnować.

Skuteczne narzędzie sprzedaży

Telemarketing to skuteczne narzędzie w naszych rękach i jest ono dość plastyczne, podatne na rozwój. Możemy zwiększać ilość osób odpowiedzialnych za rozmowy z klientami, inwestować w rozwój ich kompetencji miękkich (zachowania interpersonalne) i techniczną wiedzę, dzięki czemu jakość tego typu rozmów będzie rosła, a wraz z nią rosnąć będzie sprzedaż. Ponieważ dobrze poprowadzona rozmowa to znaczne zwiększenie szansy na sukces i sfinalizowanie transakcji, a o to przede wszystkim chodzi.

Telemarketing to jedno z narzędzi biznesowych mające pomnażać nasz zysk i dobrze wykorzystane to właśnie robi. Pozwala w krótkim czasie pozyskać nowych klientów i podtrzymywać relację ze stałymi, dzięki czemu biznes może się rozwijać. Telemarketing nie tylko szybko zwróci się jako inwestycja, ale i sam na siebie zarobi, a w relatywnie krótkim czasie pozwoli uzyskać zadowalający dochód. Odpowiednie narzędzia i odpowiednia kadra to więcej niż połowa sukcesu. Prostym sposobem można osiągnąć naprawdę sporo, więc nie warto rezygnować z tego typu opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *