Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu zaćmy?

rekonwalescencja po zabiegu zaćmy

Zabieg usunięcia zaćmy należy do bezpiecznych i często wykonywanych zabiegów. Przywraca on pacjentowi ostrość widzenia. A tym samym poprawia komfort życia. Na sukces zabiegu składa się nie tylko sprawne i fachowe jego przeprowadzenie. Ale i konsekwencja pacjenta w stosowaniu się do zaleceń lekarza okulisty. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu zaćmy.

Rekonwalescencja po zabiegu zaćmy

Rekonwalescencja po zabiegu zaćmy może trwać dość długo. Od razu po operacji żaćmy nie wolno dotykać ani pocierać oczu, mimo że możliwe jest lekkie swędzenie. Pacjent często jest zmuszony korzystać z pomocy bliskich mu osób przy aplikacji kropli, gdyż osłabiony wzrok może utrudnić tę czynność. Poza tym osoby po zabiegu usunięcia zaćmy powinny chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, stosując obowiązkowo okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV. Inne szkodliwe substancje, przed którymi należy chronić oczy to dym papierosowy i różne substancje chemiczne.

Powrót do zdrowia

Przez okres około 3 miesięcy zakazany jest długotrwały wysiłek fizyczny oraz dźwiganie przedmiotów, które ważą więcej niż 2 kg. Wizyty w saunie czy pływanie w basenie działają również bardzo niekorzystnie na świeże rany oka, dlatego te przyjemności należy przesunąć na czas po wyzdrowieniu. Niewłaściwe jest również leżenie na brzuchu czy na operowanej stronie, dlatego zalecane jest początkowo spanie na plecach. Dla prawidłowego przebiegu procesu gojenia bardzo ważny jest szczelny opatrunek, który pacjent powinien nosić przez tydzień od momentu zabiegu. Zadaniem tego opatrunku jest ochrona oczu przed wodą. Po zabiegu lekarz okulista przepisze specjalne krople do oczu, które mają za zadanie zmniejszenie ciśnienia wewnątrz oka. Niezwykle ważne jest stosowanie się do zaleceń i regularne ich zakraplanie do oczu.

rekonwalescencja po zabiegu zaćmy

Zalecenia

Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, gdyż ten opóźnia gojenie oraz niekorzystne jest mieszanie go z przyjmowanymi lekami.

W okresie rekonwalescencji ważna jest mobilizacja wzroku i mózgu, tak, aby w jak najkrótszym czasie uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Kobiety, które przyzwyczajone są do regularnego wykonywania makijażu, mogą do tego powrócić, dopiero gdy okulista stwierdzi, że nie ma żadnych nieprawidłowości w procesie gojenia i oraz żadnych przeciwwskazań do makijażu. Podobnie należy wstrzymać się z używaniem kosmetyków w okolicy oczu.

Poza tym podczas pracy przy komputerze istnieje niebezpieczeństwo wyschnięcia gałek ocznych, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w krople nawilżające (oczywiście również ten krok należy omówić z lekarzem prowadzącym).

Właściwa dieta po zabiegu usunięcia zaćmy

Rekonwalescencja po zabiegu zaćmy zależy nie tylko od stosowania się do zaleceń otrzymanych od lekarza. Ale i od właściwej diety opartej na świeżych owocach i warzywach. Dodatkowo korzystne jest stosowanie witamin: A, C i E. Oraz selenu i flawonoidów.

Kolejnym ważnym związkiem wspomagającym gojenie jest przeciwutleniacz luteina, która chroni oczy. Przed promieniami UV A i UV B a występuje w szpinaku i innych warzywach liściastych.

Poddanie się zabiegowi usunięcia zaćmy na szczęście nie wiąże się z koniecznością wprowadzenia dużych zmian w życiu codziennym. Wystarczy przestrzegać porad lekarza, a rekonwalescencja po zabiegu zaćmy przebiegnie szybko i bez komplikacji. Regularne wizyty kontrolne i cierpliwość oraz konsekwencja w stosowaniu się do zasad zostaną nagrodzone. Powrotem do zdrowia oraz odzyskaniem ostrości wzroku.