Operacja zaćmy – wszystko co chcesz wiedzieć

Operacja zaćmy

Zaćma, niestety, jest powszechną chorobą wśród Polaków. Szacuje się, że obecnie choruje na nią ok. 800 tys. naszych rodaków. I choć choroba jest niebezpieczna, to na całe szczęście możemy ją leczyć. Jak przebiega operacja zaćmy?

Jakie są objawy zaćmy?

Choroba, jaką jest zaćma, powoduje stopniowe bezpośrednie pogarszanie się ostrości naszego wzroku, aż do prawie całkowitej utraty naszego widzenia i ślepoty. Warto podkreślić, że poczucie światła zostaje zachowane nawet w przypadku bardzo zaawansowanej, dojrzałej zaćmy.

Jakie wyróżniamy rodzaje zaćmy?

Dla przykładu zaćma podtorebkowa tylna objawia się tym, że upośledzenie widzenia jest zdecydowanie większe przy bardzo jasnym oświetleniu i przy patrzeniu na przedmioty bliska (na przykład przy czytaniu) niż przy patrzeniu w dal lub na przedmioty położone w oddali.

Przy zaćmie jądrowej, położonej centralnie, pacjenci widzą gorzej po wyjściu z domu, w dużym oświetleniu i przy dużym nasłonecznieniu. Jednocześnie takie osoby dość dobrze widzą z bliska, czyli nie mają problemów z czytaniem.

Kolejnym popularnym rodzajem zaćmy jest zaćma korowa. W przypadku zaćmy korowej obciążające zmętnienie jest początkowo zlokalizowane na obwodzie naszej soczewki. Jak się ona objawia? Powoduje ona zwłaszcza pogorszone widzenie o zmroku i w ciemnych pomieszczeniach. Można ten rodzaj zaćmy pomylić z tak zwaną kurzą ślepotą, czyli chorobą wywołaną przez niedobór witaminy A.

Jak przebiega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy jest bardzo bezpiecznym i prostym zabiegiem, szczególnie dla specjalistów, którzy wykonują dużo takich zabiegów w danym roku. Zabieg operacji zaćmy można spokojnie wykonywać w znieczuleniu powierzchniowym (krople podaje się bezpośrednio do worka spojówkowego – podaje nam je pielęgniarka przed zabiegiem operacyjnym). Podczas zabiegu jesteśmy całkowicie świadomi i możemy rozmawiać z personelem medycznym i operatorem, który krok po kroku zdaje nam relację z przebiegu zabiegu operacyjnego.

operacja zaćmy

Operacja zaćmy i soczewki stosowane podczas tego zabiegu

Większość operatorów okulistów dobiera taką moc wszczepianej nam soczewki. Byśmy po zabiegu dobrze widzieli przedmioty z daleka i nosili okulary tylko do czytania i patrzenia na przedmioty położone blisko.

Jeśli mamy skierowanie od naszego lekarza okulisty na operację zaćmy, to powinniśmy zdecydować się na jej zoperowanie. Ponieważ im dłużej chodzimy z zaćmą, tym gorsze mogą być komplikacje związane z jej usuwaniem. Warto o tym pamiętać i zadbać o swój wzrok, ponieważ będzie on nam jeszcze potrzebny przez wiele, wiele lat. Zaćma dojrzała jest trudniejsza do zoperowania, dlatego powinniśmy jak najprędzej zapisać się na operację.

Jeśli mamy jakiekolwiek pytania związane z operacją zaćmy, to dużo informacji możemy znaleźć na blogach poświęconych okulistyce oraz wzrokowi. Możemy też podpytać naszego okulistę i lekarza rodzinnego o interesujące nas kwestie związane z zabiegiem, jakim jest operacja zaćmy. Pamiętajmy, że wzrok jest bardzo ważnym narzędziem, które gwarantuje nam prawidłowe funkcjonowanie, na co dzień oraz w rodzinie i pracy.