Koszty leasingu samochodu osobowego

Koszty leasingu

Przedsiębiorcy nie są w stanie kupić każdego środka za gotówkę. Dlatego zazwyczaj jeśli ktoś z nich potrzebuję samochodu to stara się udokumentować to, że jest on niezbędny do pracy. Wtedy będzie mógł wpisać go sobie w koszty firmy. Jeśli samochód ma być wpisany w koszty firmy to musi spełnić podstawowy warunek. Czyli musi być wykorzystywany do zarabiania w firmie, jeśli nie będzie spełniał tego podstawowego warunku. To niestety, ale przedsiębiorca nie może wziąć auta w leasing. W tym tekście zostanie przedstawione porównanie leasing samochodu osobowego a koszty leasingu.

Rodzaje leasingu

Istnieje kilka rodzajów leasingu, w tym:

1. Leasing operacyjny

Leasing operacyjny to system, który umożliwia firmie korzystanie z aktywów przez określony okres, po którym można je zwrócić lub wykupić. Ten rodzaj leasingu często wiąże się z niższymi miesięcznymi opłatami.

2. Leasing finansowy

Leasing finansowy jest bardziej podobny do kredytu. Firma płaci miesięczne raty leasingowe, a po zakończeniu umowy staje się właścicielem aktywów.

3. Leasing zwrotny

Leasing zwrotny pozwala firmie korzystać z aktywów, a po zakończeniu umowy ma opcję ich odkupienia lub zwrócenia.

Najczęściej wybierana forma leasingu to opcja z wykupem. W każdym miesiącu spłacana jest rata za samochód. A na koniec można wykupić samochód za jakąś kwotę, zazwyczaj jest to symboliczne 1%.

Druga forma leasingu to ta bez wykupu. Co prawda miesięczna opłata jest niższa. Ponieważ osoba, która bierze auto w leasing nie musi płacić co miesiąc raty ale niestety po zakończeniu okresu leasingowania. Nie ma możliwości wykupu samochodu. Tutaj przede wszystkim chodzi o to żeby klient wynajmował samochód przez jakiś czas, a po zakończeniu umowy brał kolejny.

Umowa leasingowa

Jeśli chodzi o leasing finansowy to tutaj okres zawierania umowy jest podobny tylko z tą różnicą, że można zawrzeć umowę na krócej niż 2 lata.

Leasing samochodu osobowego a koszty, które ponosi przedsiębiorca po podpisaniu umowy to zazwyczaj tylko wpłata inicjalna, czyli około 10%-20%, jednak można się dogadać i czasami klienci wpłacają nawet 45% wartości auta.

Koszty leasingu

Dokumenty potrzebne do wzięcia leasingu

W prostych przypadkach firmy oferuję procedurę uproszczoną, czyli taką w której klient musi okazać tylko dane rejestrowe oraz dowody osobiste reprezentantów firmy i ewentualnie współmałżonka.
Jeśli jednak skorzystanie z procedury uproszczonej nie jest możliwe to przedsiębiorca musi okazać dokumenty potwierdzające jego przychód i dochód za miniony rok podatkowy.

Koszty Początkowe

Przedsiębiorcy często zapominają o kosztach początkowych związanych z leasingiem. Należy uwzględnić opłaty za założenie umowy, opłatę wstępną i inne koszty administracyjne.

Miesięczne Raty Leasingowe

Miesięczne raty leasingowe są głównym kosztem związanym z leasingiem. Ich wysokość zależy od wartości aktywu, okresu leasingu i rodzaju umowy.

Koszty Utrzymania

Firmy leasingujące aktywa ponoszą także koszty ich utrzymania, takie jak ubezpieczenie, konserwacja i naprawy.

Kto może wziąć samochód w leasing

Wiadome jest, że żeby wziąć auto w leasing trzeba prowadzić działalność. Jednak firmy udzielające leasingu bardzo często sprawdzają również klienta w BIK-u, bazie dłużników itp.

Jak Wybrać Optymalną Ofertę Leasingową

Przedsiębiorcy powinni starannie porównać różne oferty leasingowe, uwzględniając koszty, warunki umowy i rodzaj aktywów.

Dokumentacja Leasingowa

Proces leasingu wiąże się z pewną ilością dokumentacji, którą należy starannie przygotować i przeanalizować.

Ile trwa branie leasingu

Poza wybraniem samochodu, a także złożeniem odpowiednich dokumentów przedsiębiorca musi poczekać jeszcze na odpowiedź od firmy udzielającej leasingu. Zazwyczaj trwa to jednak do paru godzin po złożeniu dokumentów, a czasami nawet krócej.

Dowiedz się więcej o samochodach używanych z gwarancją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *