Koszty leasingu samochodu osobowego

koszty leasingu samochodu osobowego

Przedsiębiorcy nie są w stanie kupić każdego środka za gotówkę, dlatego zazwyczaj jeśli ktoś z nich potrzebuję samochodu to stara się udokumentować to, że jest on niezbędny do pracy i wtedy będzie mógł wpisać go sobie w koszty firmy. Jeśli samochód ma być wpisany w koszty firmy to musi spełnić podstawowy warunek, czyli musi być wykorzystywany do zarabiania w firmie, jeśli nie będzie spełniał tego podstawowego warunku to, niestety, ale przedsiębiorca nie może wziąć auta w leasing. W tym tekście zostanie przedstawione porównanie leasing samochodu osobowego a koszty.

Rodzaje leasingu

Najczęściej wybierana forma leasingu to opcja z wykupem. W każdym miesiącu spłacana jest rata za samochód, a na koniec można wykupić samochód za jakąś kwotę, zazwyczaj jest to symboliczne 1%.

Druga forma leasingu to ta bez wykupu. Co prawda miesięczna opłata jest niższa, ponieważ osoba, która bierze auto w leasing nie musi płacić co miesiąc raty ale niestety po zakończeniu okresu leasingowania nie ma możliwości wykupu samochodu. Tutaj przede wszystkim chodzi o to żeby klient wynajmował samochód przez jakiś czas, a po zakończeniu umowy brał kolejny.

Umowa leasingowa

Umowa na leasing operacyjny jest zawierana na minimum 2 lata, a maksymalnie na 5 lat. Od niedawna można spotkać również firmy leasingowe, które oferuję okres 7 lat.

Jeśli chodzi o leasing finansowy to tutaj okres zawierania umowy jest podobny tylko z tą różnicą, że można zawrzeć umowę na krócej niż 2 lata.

Leasing samochodu osobowego a koszty, które ponosi przedsiębiorca po podpisaniu umowy to zazwyczaj tylko wpłata inicjalna, czyli około 10%-20%, jednak można się dogadać i czasami klienci wpłacają nawet 45% wartości auta.

Dokumenty potrzebne do wzięcia leasingu

W prostych przypadkach firmy oferuję procedurę uproszczoną, czyli taką w której klient musi okazać tylko dane rejestrowe oraz dowody osobiste reprezentantów firmy i ewentualnie współmałżonka.
Jeśli jednak skorzystanie z procedury uproszczonej nie jest możliwe to przedsiębiorca musi okazać dokumenty potwierdzające jego przychód i dochód za miniony rok podatkowy.

Kto może wziąć samochód w leasing

Wiadome jest, że żeby wziąć auto w leasing trzeba prowadzić działalność. Jednak firmy udzielające leasingu bardzo często sprawdzają również klienta w BIK-u, bazie dłużników itp. Jeśli przedsiębiorca nigdy nie figurował w tych rejestrach to ma szansę na dobry i tani leasing. Jeśli natomiast jego przeszłość jest dość dobrze opisana w bazie dłużników to niestety ale może dostać słabą ofertę leasingu lub nawet jej wcale nie dostać.

Ile trwa branie leasingu

Poza wybraniem samochodu, a także złożeniem odpowiednich dokumentów przedsiębiorca musi poczekać jeszcze na odpowiedź od firmy udzielającej leasingu. Zazwyczaj trwa to jednak do paru godzin po złożeniu dokumentów, a czasami nawet krócej.
Następnie jeśli wniosek zostanie zaakceptowany następuje podpisanie umowy, rejestracja pojazdu przez leasingodawcę, oraz zapłata za niego do dostawcy i potem już tylko pozostał odbiór auta przez leasingobiorcę.
W praktyce okres ten trwa od 2 do 5 dni, w zależności od firmy.

Podsumowując, leasing samochodu osobowego a koszty a koszty to bardzo powiązane tematy, jednak zależą one od wielu czynników. Przede wszystkim ważny jest tutaj rodzaj umowy jaki wybierze przedsiębiorca, a także okres na jaki będzie podpisana umowa. Następnie liczy się przeszłość leasingobiorcy, ponieważ jeśli nie widnieje w żadnej bazie danych może uzyskać naprawdę atrakcyjną ofertę od firmy udzielającej leasingu.

Dowiedz się więcej o samochodach używanych z gwarancją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.