Hydroizolacja garaży podziemnych – dlaczego jest ważnym elementem tworzenia obiektu?

Grzyb i pleśń na ścianach mieszkania nie są niczym pożądanym – świadczy to o zawilgoceniu przestrzeni, co utrudnia codzienne funkcjonowanie i ma negatywny wpływ na zdrowie. Odpowiednie zabezpieczenie ścian przed wodami gruntowymi w garażach podziemnych i piwnicach jest więc koniecznością. Jak zaplanować prace hydroizolacyjne, by jak najlepiej chroniły obiekt?
Jak rozpoznać, że w garażu jest wilgoć?
Zwykle świadczą o tym plamy i przebawienia na ścianie, rozwarstwienia tynku, skraplająca się para wodna w niektórych miejscach, a także grzyb lub pleśń.
Jakie są przyczyny zawilgocenia garażu?
Pojawienia się wilgoci w garażu można upatrywać w trzech powodach, którymi są:
- zaniedbania na etapie projektowania budynku (np. niesprecyzowane plany projektowe; wprowadzanie nagłych zmian, które wpływają na warunki w obiekcie – m.in. pobliskie remonty),
- błędy ze strony wykonawców (np. używanie tańszych materiałów izolacyjnych; źle przeprowadzone prace hydroizolacyjne),
- awarie i inne losowe sytuacje (np. klęski żywiołowe, pęknięcie rury kanalizacyjnej).
Choć w przypadku losowych zdarzeń trudno jest zapobiec zawilgoceniu obiektu, korzystanie z usług sprawdzonych fachowców daje już gwarancję niezawodności. Warto zaznaczyć, że prace hydroizolacyjne powinny być zaplanowane już podczas projektowania budynku. Czym więc powinny wyróżniać się specjalistyczne usługi w tym zakresie?
Hydroizolacja garaży podziemnych – w jaki sposób przebiegają prace?
Na wstępie należy zaznaczyć, że hydroizolacja garaży podziemnych jest ważną częścią tworzenia obiektu, na której nie powinno się oszczędzać. Dobrej jakości materiały oraz usługi sprawdzonych fachowców – mimo że nie są tanie – zapewniają komfort i bezpieczeństwo użytkowania garażu na lata. Każde cięcie kosztów może w takim przypadku dać zupełnie odwrotny do zamierzonego efekt. Zwykle wiąże się to z ponownym wydawaniem pieniędzy na naprawy lub zakładanie nowej hydroizolacji. Lepiej więc od początku zdecydować się na sprawdzone usługi.
Specjaliści od hydroizolacji rozpoczynają od badania gruntowo-wodnego, które pozwala ustalić rodzaj gleby i poziom wód gruntowych. Etap zabezpieczania budynku od zewnątrz odbywa się poprzez założenie izolacji pionowej (nałożenia warstwy chroniącej ścianę po jej zewnętrznej stronie) i poziomej (nałożenia materiału izolacyjnego na ławy fundamentowe oraz pod podłogą na gruncie). Powierzchnia, na którą zakłada się izolację powinna być oczyszczona. Konieczne jest także użycie bitumicznego środka gruntującego. Następnie można przejść do zabezpieczania ścian papą bitumiczną.
Dodaj komentarz