Doskonale prezentujące się płytki drewnopodobne
Drewno to niezwykle ciepły i estetyczny materiał, który bardzo często wykorzystywany jest we wnętrzach. Drewniane podłogi prezentują się naprawdę efektownie, nie mniej jednak są podatne na uszkodzenia mechaniczne i źle znoszą kontakt z wodą. Alternatywą dla drewnianej podłogi są płytki drewnopodobne, które obecnie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie w domu?
Zalety płytek drewnopodobnych
Podłoga imitująca drewno jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy cyklinowania. Dużą zaletą płytek drewnopodobnych jest to, że są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania, także można je ułożyć praktycznie wszędzie. Po latach użytkowania płytki nie tracą koloru, nie ścierają się, co więcej są odporne na wilgoć, także z powodzeniem można zastosować je nawet w łazience. Obecnie płytki drewnopodobne są dostępne w wielu kolorach posiadają słoje oraz odpowiednią fakturę, także dość trudno odróżnić je od prawdziwego drewna. Mogą być produkowane z gresu albo terakoty, wybór jest duży, także każdy powinien bez problemu dopasować płytki do swoich upodobań oraz wystroju wnętrz. Dobrze sprawdzą się w przypadku zakładania ogrzewania podłogowego.
Wady podłogi drewnopodobnej
Chociaż trudno znaleźć jakiekolwiek wady płytek imitujących drewno. Bo są bardzo solidne, odporne na uszkodzenia, także po latach użytkowania wyglądają równie efektownie. Jak na początku, to trzeba wspomnieć również o ich wadach. Nie każdy będzie zadowolony z tego, że płytki są śliskie i zimne. Jeżeli nie korzystamy z ogrzewania podłogowego, płytki mogą okazać się nieprzyjemne w użytkowaniu. Kolejna rzecz to śliska powierzchnia, która może utrudniać poruszanie się zarówno dzieciom, jak i osobom starszym, które nie są już tak sprawne fizycznie. Śliska powierzchnia może stanowić zagrożenie podczas codziennego użytkowania podłogi, dlatego warto zaopatrzyć się w antypoślizgowe skarpetki albo odpowiednie kapcie. Oczywiście to, co dla jednych będzie wadą, dla innych może stanowić zaletę.
Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Płytki drewnopodobne to bez wątpienia bardzo dobre rozwiązanie do domu, szczególnie jak zależy nam na wygodzie i komforcie użytkowania. Taki materiał nie tylko można bez problemu utrzymać w czystości, także nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu na pielęgnację podłóg, ale co ważniejsze płytki są trwałe. Niestety drewniane podłogi po latach użytkowania się ścierają, tracą na wyglądzie, mogą ulec uszkodzeniu w przypadku upuszczenia na podłogę ciężkiego przedmiotu. Wprawdzie podłogi z drewna można poddać renowacji i je cyklinować, niemniej jednak wymaga to czasu i odpowiednich nakładów finansowych. Renowacja drewnianej podłogi jest problematyczna, ponieważ z pomieszczeń trzeba będzie wynieść całe wyposażenie, także to dość duże przedsięwzięcie.
Jeżeli podłoga ma służyć nam przez długie lata. Nie chcemy tracić czasu na jej renowację to drewnopodobne płytki będą bardzo dobrą opcją. Taki materiał będzie prezentował się efektownie nawet po wielu latach użytkowania. Gdyż jest wytrzymały, trudno go zarysować oraz uszkodzić. Oczywiście każdy z nas ma inne potrzeby i upodobania. Poza tym należy zwrócić uwagę również na aranżację w mieszkaniu, podłoga musi współgrać z wystrojem poszczególnych pomieszczeń.
Na co zwrócić uwagę wybierając płytki drewnopodobne?
Decydując się na zakup płytek drewnopodobnych, warto zwrócić uwagę na jakość materiału oraz solidność wykonania. Najważniejszym parametrem jest odporność na ścieranie, im wyższe będzie oznaczenie, tym lepiej dla nas. Kolejna bardzo ważna rzecz to antypoślizgowość oraz nasiąkliwość. Za antypoślizgowość odpowiada wartość R, im wyższa, tym płytki będą mniej śliskie tj. bezpieczniejsze w użytkowaniu. Jeżeli zamierzamy zastosować płytki drewnopodobne w łazience, najlepiej wybrać takie z gresu szkliwionego, które mają dobre parametry nasiąkliwości.
Płytki drewnopodobne można układać zarówno w domu, jak i na zewnątrz, to doskonały materiał na schody, tarasy i balkony.
Czy opłaca się zainstalować system zarządzania w domu? Wejdź i dowiedz sie więcej na temat inteligentnego domu!