Dachowe płyty warstwowe – dlaczego warto je zastosować?

Płyty warstwowe kojarzą się przede wszystkim z dużymi pawilonami usługowymi oraz magazynami, niemniej jednak coraz częściej są wykorzystywane podczas budowania domów jednorodzinnych do 70m2 bez pozwolenia. Mają wiele zalet, jednocześnie są przystępne cenowo, dlatego cieszą się tak dużą popularnością.
Czym są płyty warstwowe?
Dachowe płyty warstwowe składają się z dwóch warstw osłonowych, pomiędzy którymi umieszczony jest materiał termoizolacyjny. Ich wierzchnia warstwa pokryta jest zazwyczaj lakierem. Jest to element konstrukcyjny stosowany jako okładzina konstrukcji stalowych, dzięki niemu budowa może przebiegać znacznie szybciej. Dużą zaletą płyt warstwowych są ich dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne, dobrze chronią również przed ogniem. Obecnie na rynku dostępne są dachowe płyty warstwowe oraz ścienne, które stosuje się równie często. Coraz częściej takie rozwiązanie pojawia się w domach energooszczędnych, ale nie tylko.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu płyt warstwowych?
Na rynku dostępne są płyty warstwowe w różnych rozmiarach, kolorach, o różnym przeznaczeniu. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie nadawać się najbardziej. Musimy wziąć pod uwagę takie cechy jak:
- wielkość,
- rozmiar,
- nośność,
- sztywność,
- wodoszczelność,
- efektowność energetyczna,
- przepuszczalność powietrza,
- izolacyjność akustyczna.
Obecnie wybór tego typu konstrukcji budowlanych jest dość duży, dlatego można dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb oraz wymagań. Można wcześniej porównać ceny, aby móc wybrać dla siebie najkorzystniejszą pod względem cenowym ofertę. Nowoczesne budownictwo daje dużo możliwości, które warto wykorzystywać. Dachowe i ścienne płyty warstwowe to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu można przyśpieszyć budowę, ale równocześnie sprawić, że budynek będzie bardziej solidny i wytrzymały.
Kupując płyty warstwowe dachowe i elewacyjne, warto zwrócić szczególną uwagę na ich jakość, one muszą spełniać odpowiednie wymogi. Między innymi powinny być odporne na zaleganie śniegu oraz obciążenia wynikające z działania wiatru, a także wodoszczelne. Nie decydujmy się na takie zakupy, mając na uwadze tylko i wyłącznie cenę, warto dobrze przemyśleć decyzję, gdyż od niej w dużej mierze będzie zależeć to, jak ostatecznie będzie użytkowało się nam budynek. Podczas zakupu materiałów budowlanych cena nigdy nie może odgrywać głównej roli, gdyż bardzo szybko można pożałować takich oszczędności i w gruncie rzeczy wydatki będą jeszcze większe.
Dodaj komentarz