Czytnik kodów kreskowych – gdzie jest potrzebny?

Czytnik kodów kreskowych jest narzędziem, które jest przeznaczone do odczytywania zaszyfrowanych informacji w kodzie kreskowym. Odbywa się to na zasadzie konwertowania kodu w sposób elektroniczny. Sygnał elektroniczny trafia następnie do komputera bądź kasy fiskalnej w formie odszyfrowanej. Gdzie wykorzystuje się czytniki kodów kreskowych?

Gdzie potrzebny jest czytnik kodów kreskowych?

Znajduje on zastosowanie praktycznie wszędzie. Kody kreskowe są najpopularniejszą metodą znakowania produktów. Jednym z miejsc dobrze każdemu znanym jest supermarket. To tam każdy z produktów ma własny unikalny kod kreskowy. Tak więc skanery kodów znajdują zastosowanie w handlu. Na potrzeby dostępu do cen dóbr konsumenckich, każdy sklep jest wyposażony w czytnik kodów kreskowych, dzięki któremu możliwe jest odczytanie wartości produktu. Prócz zastosowania wśród klientów, są one wykorzystywane przez osoby sprzedające w sklepie.

Miejscem, gdzie powszechnie występują kody kreskowe, są magazyny. To tam istnieje konieczność skanowania asortymentu. Same skanery to także świetne urządzenia, które sprawdzają się w czasie inwentaryzacji.

W przeciwieństwie do dużych, nieporęcznych czytników sklepowych, te są małe, zgrabne i bardzo wygodne, przez co użytkowanie staje się szybkie i przyjemne. Prócz swoich małych gabarytów muszą być również wykonane z najwyższej jakości materiałów. W czasie korzystania są one narażone na upadki i uszkodzenia mechaniczne. Porządne zabezpieczenie jest więc podstawą. Dodatkowo wskazana jest ochrona w formie gumowych elementów.

Najczęściej wykorzystywaną postacią skanerów są czytniki bezprzewodowe, działające na zasadzie połączenia bluetooth. W razie przerwania połączenia z drugim urządzeniem, skaner zapisuje informacje w pamięci wewnętrznej. Gdy połączenie powróci, dane zostają natychmiast przesłane.

Dostępne są 2 wersje skanerów. Jedne działają przy użyciu baterii, które wystarczają na około 30 godzin pracy. Jest to wygodne rozwiązanie bez konieczności czekania na naładowanie. Dostępna jest także wersja z akumulatorem.

Czytniki to bardzo dobre rozwiązanie dla kurierów. Dzięki nim dostarczenie towaru jest niezwykle proste. Kody kreskowe ukrywają informacje o danych osobowych zamawiającego. Po zeskanowaniu kierowca wie, pod jaki adres ma się udać.

Podział czytników kodów kreskowych

Skanery można podzielić na dwie grupy: laserowe oraz LED. Każde z nich posiadają zarówno zalety, jak i wady.

Pierwsze z nich potrafią odczytywać informacje z bardzo dużą prędkością. Jest to idealne rozwiązanie na kasach sklepowych. Dodatkowo posiadają one duży zasięg. Sięga on od 25 centymetrów do kilku metrów.

Dodatkowo czytniki laserowe podzielone są na dwie podgrupy.
Cechą charakterystyczną skanerów jednoliniowych jest to, że muszą one przecinać cały kod kreskowy. Wymagane jest więc odpowiednie ułożenie produktu względem czytnika. Skanery wieloliniowe są o wiele wygodniejsze. Po pierwsze korzystają one z wielu linii podczas skanowania. W takiej sytuacji nie jest konieczne precyzyjne nacelowanie.

Skanery z diodą LED są przede wszystkim oszczędniejsze. Dodatkowo nie mają tak negatywnego wpływu na wzrok jak czytniki laserowe.
Są one bardzo szybkie, umożliwiając odczyt informacji co kilkadziesiąt milisekund.

Jeszcze jednym typem skanerów, o których warto wspomnieć są czytniki typu imager.
Cały system polega na robieniu zdjęcia całego kodu bądź też niekiedy jego części.
Cechą, która charakteryzuje ten skaner jest bardzo duża dokładność. Istnieje także możliwość identyfikacji uszkodzonych kodów. Są one niestety dość wolne przez co nie znajdą zastosowania w sklepach.