Na czym polega zabieg zaćmy?

Wzrok jest tak naprawdę jednym z najważniejszych narządów człowieka. To dzięki temu, że widzimy, dostrzegamy otaczający nas świat. Dlatego też dbanie o niego jest niezwykle ważne. Jedną z częściej spotykanych chorób wzroku jest zaćma oka, która w ostatnich stadiach może sprawić, że osoba chora całkowicie straci wzrok. W jaki sposób leczy się zaćmę?

Sposoby leczenia zaćmy

Zaćmę leczy się przede wszystkim zabiegowo. Zabieg zaćmy jest najskuteczniejsza i najpopularniejszą formą leczenia. Polega on na usunięciu zmienionej chorobowo soczewki za pomocą ultradźwięków, a następnie wszczepieniu nowej, sztucznej soczewki o mocy dobranej w taki sposób aby ostatecznie skorygować dotychczasową wadę wzroku. Ważne jest to, że zabieg jest w pełni skuteczny i po jego wykonaniu pacjent może już normalnie widzieć. Ponadto zabieg ten jest bezbolesny dzięki znieczuleniu podawanemu pacjentowi w formie kropel. Jest ono na tyle silne, że pacjent często nie odczuwa żadnego bólu. Jedyne co jest wadą tego zabiegu, to dyskomfort. Mimo, że pacjent nie czuje nic, to ma świadomość tego, że coś jest robione w jego oku. Jest to z pewnością bardzo niewygodne i nieprzyjemne uczucie dla każdej osoby podejmującej się zabiegowi usuwania zaćmy.

Krótki i nieskomplikowany zabieg

Ważne jest jednak to, że zabieg jest krótki i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. To wszystko sprawia, że warto się na niego zdecydować i odzyskać utracony wzrok. Oczywiście im szybciej zaćma zostanie zdiagnozowana i leczona, tym prościej i szybciej zabieg będzie przebiegał. Najgorsze leczenie przebiega w momencie wystąpienia ostatniego stadium choroby, w którym pacjent już zupełnie nic nie widzi. Ostatecznie zabieg zaćmy nie wymaga żadnej hospitalizacji ani odpoczynku. Oczywiście zanim pacjent zacznie odzyskiwać wzrok, to musi minąć chwila. Jednak ostatecznie można w pełni się wyleczyć. Przed zabiegiem okulista ocenia stopień zmętnienia soczewki a następnie na podstawie wykonanych badań chirurg wykonuje odpowiednio dobrany zabieg. Cały zabieg może trwać maksymalnie do około godziny czasu. Są nieliczne przypadki tego, kiedy trwał dłużej.