Zabieg zaćmy sposobem na uratowanie wzroku

zabieg zaćmy

Zaćma wrodzona lub degeneracyjna choroba oczu, prowadząca do zmętnienia soczewki. Jest jedną z przyczyn ślepoty. Polega na powstawaniu plamek lub zmętniałych obszarów na zwykle przezroczystej soczewce oka, co utrudnia promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, a w konsekwencji prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku. Sprawdź, czy zabieg zaćmy pomoże ją wyleczyć.

Zrozumienie i Leczenie Zaćmy

Zaćma to powszechna choroba oka, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Jest to schorzenie polegające na zmętnieniu soczewki oka, co prowadzi do pogorszenia wzroku. W dzisiejszym artykule zgłębimy tę kwestię, zrozumiejąc, co to jest zaćma, jakie są jej przyczyny i jak przebiega zabieg zaćmy.

Co to jest Zaćma?

Zaćma jest schorzeniem oka, które polega na zmętnieniu soczewki. Soczewka oka normalnie jest przejrzysta, ale w przypadku zaćmy staje się mętna, co prowadzi do utraty ostrości wzroku. To schorzenie może występować w jednym lub obu oczach i jest jednym z głównych powodów problemów ze wzrokiem u osób starszych.

Przyczyny Zaćmy

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju zaćmy. Jednym z głównych czynników ryzyka jest starzenie się. Soczewka oka staje się mniej elastyczna i bardziej podatna na zmiany z wiekiem.

Ile osób choruje na zaćmę?

Na zaćmę cierpi około 20 mln ludzi w różnym wieku na całym świecie. W Polsce liczbę tę szacuje się na około 800 tys. osób. Stanowi ona najczęstszą przyczynę ślepoty na świecie (ok. 48%). Choroba występuje częściej u kobiet i u osób starszych po 60 roku życia. Prawie każda osoba po 70 roku życia w jakimś stopniu cierpi na zaćmę. Zaćmę możemy leczyć tylko operacyjnie przez wszczepienie nowej soczewki. Wskazania do tego typu leczenia są zależne od stopnia obniżenia ostrości wzroku; jeśli jest większa od 0,3, nie daje to podstaw do stworzenia stanu pooperacyjnej bezsoczewkowości, wraz ze wszystkimi konsekwencjami, jakie niesie korekcja optyczna i brak akomodacji.

zabieg zaćmy

Zabieg zaćmy – Na czym polega?

Dawniej zabieg zaćmy polegał na całkowitym usunięciu starej, zmętniałej soczewki i umieszczeniu nowej sztucznej. Jednak po zabiegu pacjent miał wysoką nadwzroczność, co klasyfikowało go do korzystania z bardzo grubych szkieł korekcyjnych (8-16 dioptrii). Dziś usuwa się tylko przednią część soczewki lub rozbija się zmętniałe jej części. I w środek wszczepia się nową soczewkę, co nie powoduje już tak wysokiej nadwzroczności. Coraz bardziej popularne staje się zastąpienie korekcji okularowej. Soczewkami kontaktowymi (zarówno w przypadku pseudofakii, jak i bezsoczewkowości). Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Do najważniejszych należy możliwość patrzenia obuocznego nawet przy dużej różnicy ostrości wzroku w oczach. Poszerzenie pola widzenia (które ograniczają oprawki okularowe). Zmniejszenie światłowstrętu (jego przyczyną mogą być okulary), uczucie lekkości i, co jest również bardzo ważne, korzystniejszy wygląd.
Pacjent przez jakiś czas po zabiegu musi uważać na wzrost ciśnienia w gałce ocznej np. unikać wysiłku fizycznego, nie wykonywać gwałtownych skłonów itp. Zabieg zaćmy jest bezpieczny.

Podsumowanie

Zaćma jest powszechnym schorzeniem oczu, ale dzięki zabiegowi zaćmy można odzyskać klarowne widzenie. Przed zabiegiem ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który oceni stan oczu i doradzi najlepszą opcję leczenia.

FAQ

1. Jak długo trwa zabieg zaćmy?

Zabieg zaćmy trwa zazwyczaj około 15-30 minut na jedno oko.

2. Czy zabieg zaćmy jest bolesny?

Zabieg zaćmy jest przeprowadzany przy użyciu znieczulenia, więc pacjent nie odczuwa bólu. Po zabiegu może wystąpić niewielkie pieczenie lub dyskomfort, ale jest to zazwyczaj krótkotrwałe.

3. Kiedy mogę wrócić do pracy po zabiegu zaćmy?

Większość pacjentów może wrócić do pracy już dzień po zabiegu.

4. Jakie są ryzyka związane z zabiegiem zaćmy?

Zabieg zaćmy jest stosunkowo bezpieczny, ale istnieje ryzyko infekcji lub stanów zapalnych. Lekarz omówi te kwestie z pacjentem przed zabiegiem.

5. Czy po zabiegu zaćmy będę potrzebować okularów?

Po zabiegu zaćmy wielu pacjentów dostrzega znaczną poprawę widzenia i nie musi nosić okularów. Jednak niektórzy nadal mogą potrzebować okularów do korekcji wzroku.

Na koniec, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego wzroku, nie wahaj się skonsultować z lekarzem okulistą. Zabieg zaćmy może przywrócić jasne widzenie i poprawić jakość życia.