Sytuacja na rynku pracy pośród pracowników sezonowych

Sytuacja na rynku pracy pośród pracowników sezonowych

Nadchodząca zima to trudny czas dla ludzi, którzy działają w tak zwanych „sezonówkach”, czyli pracach, które można robić tylko przez określony czas w roku. Do robót takich należą między innymi ogrodnictwo, szeroko pojęte budownictwo lub chociażby zbieractwo lub odśnieżanie dachów. Osoby takie mają głównie poważne problemy ze znalezieniem pracy, w której będą mogły przezimować. szkolenia bhp łódź szkolenia ppoż łódź Sytuacja na sektorze pracy niestety nie należy do optymistycznych.

W grudniu 2011 roku stopa bezrobocia rejestrowanego szkolenia ppoż łódź(czyli dane statystyczne zostały przeznaczone na bazie osób odśnieżanie dachów łódź zarejestrowanych w urzędach pracy) wyniosła 12, 5%, co wyniosło o 0, 4 punktu procentowego więcej, niż w listopadzie 2011 roku. Podobna sytuacja stanowiła w roku 2010 – grudzień wykazał się miesiącem, w którym zarejestrowano w Polsce 12, 4% ludzi bezrobotnych, więc o 0, 7% więcej niż stanowiło w listopadzie 2010 roku.

Jak wyglądała sytuacja na rynku pracy jeśli idzie o wolne etaty? odśnieżanie dachów Również niezbyt dobrze – w grudniu 2011 roku do urzędów pracy zostało zgłoszonych szkolenia bhp łódź 34, 6 tysiąca wolnych miejsc pracy, zanotowano więc znaczny kryzys w porównaniu do listopada 2011 roku, ponieważ było to aż o 10, 3 tysiąca mniej, co dało procentowy spadek o 23%. Podobna sytuacja była miejsce w 2010 roku, ale tam spadek zgłoszonych dowolnych stanowisk pracy wyniósł aż 26% (różnica 16, 5 tysiąca miejsc).

Kiedy w takim razie ludzie, którzy wykonują zawody sezonowe, mają sobie poradzić w zimie? Większość z osób, które posiadają umowę o pracę, może skorzystać z dotacji dla bezrobotnych – przez czas zimowy odbierają kuroniówkę, która daje im niezbyt wysokie dochody, aczkolwiek znacznie lepiej jest posiadać jakąkolwiek gotówkę, niż nie mieć jej w ogóle. Inni próbują zaangażować się dorywczo jak ochroniarze – w tej branży dla osób bez licencji ochroniarskiej dochody nie są zbyt wielkie, jednak często pomagają przetrwać trudny okres zimowy lub przy odśnieżanie dachów łódź tu wymagane często sa uprawnienia, szkolenia ppoż łódź ale wiele firm działa usługę odśnieżanie dachów bez wymaganych uprawnień.

W każdym razie czas zimy szkolenia ppoż łódź jest dla branż sezonowych niezwykle ciężki, co pokazują statystyki. Wzrasta wtedy bezrobocie, szkolenia bhp łódź wolne stanowiska pracy znikają szybko zanim zdążą się pojawić ogłoszenia w urzędach pracy, a pracownicy muszą postarać się jakoś przeżyć, chociaż łatwo niestety nie jest.