Sytuacja na rynku pracy pośród pracowników sezonowych

Sytuacja na rynku pracy pośród pracowników sezonowych

Nadchodząca zima to ciężki okres dla pracowników, którzy funkcjonują w tak zwanych „sezonówkach”, czy pracach, które można wykonywać jedynie przez pewny czas w roku. Do prac takich należą między innymi ogrodnictwo, szeroko pojęte budownictwo czy chociażby zbieractwo lub odśnieżanie dachów. Osoby takie mają często poważne kłopoty ze znalezieniem pracy, w której będą potrafiły przezimować. szkolenia bhp łódź szkolenia ppoż łódź Sytuacja na sektorze pracy niestety nie należy do optymistycznych.

W grudniu 2011 roku stopa bezrobocia rejestrowanego szkolenia ppoż łódź(czyli dane statystyczne zostały określone na podstawie osób odśnieżanie dachów łódź zapisanych w urzędach pracy) wyniosła 12, 5%, co wyniosło o 0, 4 punktu procentowego więcej, aniżeli w listopadzie 2011 roku. Podobna rzecz stanowiła w roku 2010 – grudzień wykazał się miesiącem, w jakim zarejestrowano w Polsce 12, 4% ludzi bezrobotnych, więc o 0, 7% więcej niż było w listopadzie 2010 roku.

Jak wyglądała sytuacja na rynku pracy jeśli chodzi o wolne etaty? odśnieżanie dachów Również niezbyt dobrze – w grudniu 2011 roku do urzędów pracy zostało zgłoszonych szkolenia bhp łódź 34, 6 tysiąca wolnych stanowisk pracy, zanotowano więc duży kryzys w przyrównaniu do listopada 2011 roku, ponieważ było toż aż o 10, 3 tysiąca mniej, co dało procentowy spadek o 23%. Podobna sprawa była miejsce w 2010 roku, ale tam spadek zgłoszonych dowolnych miejsc pracy wyniósł aż 26% (różnica 16, 5 tysiąca miejsc).

Kiedy w takim razie ludzie, którzy prowadzą zawody sezonowe, mają sobie poradzić w zimie? Część z osób, jakie posiadają umowę o pracę, może skorzystać z pomocy dla bezrobotnych – przez okres zimowy odbierają kuroniówkę, jaka daje im niezbyt wielkie dochody, aczkolwiek zdecydowanie lepiej jest posiadać jakąś gotówkę, niż nie mieć jej w ogóle. Inni próbują zaangażować się dorywczo jak ochroniarze – w tej dziedzinie dla osób bez licencji ochroniarskiej dochody nie są zbyt duże, jednak często pomagają przetrwać ciężki czas zimowy lub przy odśnieżanie dachów łódź tu wymagane często sa uprawnienia, szkolenia ppoż łódź jednak mnóstwo firm wykonuje usługę odśnieżanie dachów bez wymaganych uprawnień.

W każdym razie czas zimy szkolenia ppoż łódź jest dla branż sezonowych niezwykle ciężki, co pokazują statystyki. Wzrasta wtedy bezrobocie, szkolenia bhp łódź wolne miejsca pracy znikają szybko zanim zdążą się pojawić ogłoszenia w urzędach pracy, a pracownicy muszą postarać się jakoś przeżyć, chociaż łatwo niestety nie jest.