Jaka Nawierzchnia i rośliny na plac zabaw?

Projektując nowoczesny plac zabaw warto bardzo dokładnie zastanowić się nad jego nawierzchnią oraz nad roślinami, które będą się w nim znajdować. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które planują założyć własny plac zabaw, ale, niestety, nie mają zielonego pojęcia, jak za to się zabrać. W takich przypadkach warto nie tylko samodzielnie zdobywać wiedzę na ten temat, ale też skontaktować się ze specjalistami, jakimi bez wątpienia są pracownicy Dr Spil –
http://spil.pl/category/plac-zabaw/.

Jaka nawierzchnia na plac zabaw?

W dzisiejszych czasach zdecydowanie największym zainteresowaniem na placach zabaw cieszy się nawierzchnia syntetyczna. Według zaleceń krytyczna wysokość upadku powinna być zawsze przynajmniej równa wysokości swobodnego upadku z urządzenia. Warto zastanowić się przede wszystkim nad zakupem darni, która w ostatnim czasie bije rekordy sprzedaży. Darń ma bardzo użyteczne właściwości łagodzące upadki. Prawidłowo utrzymana darń może być bardzo efektywna nawet dla upadków z wysokości do 1 metra. Godne uwagi są także płyty gumowe.

Jakie rośliny na placu zabaw?

Projektując nowoczesny plac zabaw pamiętać należy o tym, aby uwzględnić w projektach zarówno istniejącą roślinność, jak i również ukształtowanie terenu i podłoże. Drzewa, krzewy i kwiaty powinny tworzyć wraz z całym sprzętem jedną spójną całość. Naturalne rośliny dają dziecięcej wyobraźni zdecydowanie większe możliwości niż huśtawka lub karuzela pozostawiona na pustym placu.

Przeglądy placów zabaw

Budowa nowego placu zabaw to tak naprawdę połowa sukcesu. Pamiętać należy także o systematycznych przeglądach. Każdy zarządca placu zabaw zgodnie z prawem ma obowiązek przeprowadzać profesjonalne kontrole:
– regularna kontrola przez oględziny (co 2-7 dni),
– kontrola funkcjonalna (co 1-3 miesiące),
– kontrola podstawowa (raz na rok).

O czym warto jeszcze pamiętać?

Zaleca się ustawianie huśtawek i karuzeli na obrzeżach placu zabaw i jak najdalej od wejścia. Dzięki temu można zniwelować ryzyko kontaktu z rozpędzonym urządzeniem. Jeżeli plac zabaw jest blisko boiska szkolnego, to powinien być ogrodzony od niego odpowiednio wysokim ogrodzeniem. Ławki powinny być umieszczone w takich miejscach, aby móc objąć wzrokiem jak największy obszar placu zabaw.